Észak felé menet megálltunk útközben pár napra Ubudban, Bali kulturális központjában. Nagyon jó kis hely és klassz kirándulásokat lehet tenni a környékén, csak a nagy tömeg miatt nem volt kedvünk itt sem sokat maradni. Bár az igazat megvallva nem is inkább a turisták voltak sokan, hanem a minden utat ellepő helyi motorosok. Észak ebből a szempontból sokkal kellemesebb. Hazugság lenne azt mondani, hogy itt nincsenek turisták. Vannak, de itt már kezelhetőbb mennyiségben, és egy-egy helyen sikerülhet teljesen magunk mögött hagyni a tömegeket. Most ahol vagyunk, a tengerparton kívül nem is nagyon vannak máshol külföldiek. Ennek következtében sokkal szegényebb is ez a környék, a táj pedig meglepően kopár. Állítólag hónapok óta nem esett itt eső. Nem gondoltam volna, hogy az Egyenlítő környékén lehet kiszáradt fákat, kopár hegyoldalakat látni. Délen gyönyörű szép zöld a vidék, de valahogy az is nagyon különbözik a Malajziában megszokottól. Malájban, ha egy területet az ember egy kis ideig békén hagy, ott pillanatokon belül egy mini dzsungel alakul ki, itt viszont sokkal szelídebb a növényzet.
Azért nem csak nagybetűs tömegturizmus van itt. Bali igenis nagyon autentikus tud lenni. Igazából még nem voltam olyan helyen, ahol az emberek ennyire megőrizték volna a hagyományos szokásaikat és öltözéküket. A prospektusok és útikönyvek szerint Bali, az Istenek szigete, és ebben az esetben nem is hazudnak, a balinézek életében tényleg központi szerepet tölt be a vallás. A sziget lakosságának több mint 90%-a hindu, és úgy tűnik elég aktívan gyakorolják vallásukat. Lépten-nyomon a rengeteg istenük, alistenük és démonok szobraiba, és a részükre kihelyezett apró ajándékokba botlunk. A nap folyamán többször is kitesznek banán- vagy bambuszlevélből hajtogatott kosárkákat, amibe kis rizst, füstölőt és virágszirmokat tesznek.
Rengeteg ünnepük van, így a hét szinte minden napján lehet kisebb-nagyobb készülődést látni a templomok körül. Egyik nap sikerült is belefutnunk egy igazi nagy falusi ünnepségbe. Nem derült ki, hogy mire föl volt a felhajtás, de nagyon nagy buli volt. Először az tűnt fel, hogy az út mentén a nők nagy virágkompozíciókat meg bambuszkosarakat cipeltek a fejükön szép ünnepi ruhában, aztán amikor elmentünk a templom előtt, és láttuk a rengeteg odasereglett embert, mi is félreálltunk a kocsival. Kiderült, hogy a nők ezeket az ajándékokat a templomba hozták. A papok elvették tőlük, és letették az oltár elé, ahol már több méteren keresztül álltak nagy kupacba halmozva az istenek ajándékai: virágok, gyümölcsök és rengeteg rizs. Állítólag nincs balinéz szertartás zenészek és táncosok nélkül, így itt is voltak. A fiúk dárdás tánca után két férfi démonnak öltözve táncolt dobszólóra. Aztán egyszer csak azt láttuk, hogy az egyik démon ráesik egy ajándékokkal megrakott asztalra, és elkezd vonaglani a földön. Jött egy csomó férfi, rávetették magukat, és lecibálták a fejéről a maszkot. Akkor lehetett látni, hogy a táncos totál transzban van, és fogalma sincs, hogy mi történt vele. Ezt megelőzően egyik nap voltunk egy táncelőadáson, aminek a végén az egyik táncos transzba esve futkározott a parázson, de az azért mégiscsak egy kicsit sántított, mert turistáknak szóló műsoron láttuk. Ez viszont igazi volt, kizárólag a helyi közönség részére.
2 megjegyzés:
Ezek az autentikus szokások elég hitelesek voltak? (Mondjuk a transz elég meggyőző.) Nem lehet, hogy Baliban (is) iparág épült a turisták szédítésére? Mint amikor a Hortobágyon karikás ostorral csattint a hajdú a szürkemarháknak - főleg a német turisták jelenlétében?
Btw, Ti konstans szabadságon vagytok? :-)
Lehet itt találni elég példát mindkét fajtából. A legtöbben gondolom a turistáknak rendezett tánc meg egyéb bemutatókon találkoznak ilyenekkel. De ha utazgatsz körbe a szigeten, akkor elég gyakran bele lehet futni saját felhasználásra rendezett ünnepségekbe. A sok vallási ünnep mellé jönnek a templomok születésnapjai. Még egy kisebb faluban is 2-3 templom van, aminek minden évben születésnapot tartanak. Ráadásul a balinéz naptár 210 napos, úgyhogy ez még gyakrabban van. A holdállásokhoz is kapcsolódnak még egyéb ünnepek, meg vannak a halottégetések, esküvők és babazsúrok. Így nem olyan nehéz 2-3 naponta szépen felcicomázott ünnepi menetekbe botlani.
Való igaz, jó hosszúra sikeredett a nyaralás, de most már visszazökkentünk a szürke hétköznapokba. Szerencsére lesz egy pár nemzeti ünnep a közeljövőben, és esetleg összejön még egy-két hosszú hétvége is.
Megjegyzés küldése